January 25, 2022 05:47
Свет

Петмина загинати во Мјанмар откако воено возило удри во демонстранти

Петмина демонстранти се убиени, а најмалку 15 се уапсени откако безбедносните сили на Мјанмар утрово во Јангон извршија рација врз противниците на воениот удар во земјата, јави локалниот информативен портал „Мјанмар сега”.

Очевидци од местото на настанот изјавија дека десетици луѓе се повредени. Фотографиите и видеата на социјалните мрежи покажуваат како возило удира во демонстранти и тела кои лежат на патот.

Антивоените протести продолжуваат и покрај убиството на повеќе од 1.300 луѓе од државниот удар на 1 февруари. Протестите често се организираат во помали групи кои изразуваат противење на соборувањето на избраната влада предводена од нобеловката Аунг Су Чи и враќањето на воената власт.

Опозициската влада во сенка соопшти дека е тажно да се види како се газат и убиваат мирни демонстранти.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

That Time I Got Reincarnated as a Slime

watch anime online Hunter x Hunter (2011)

anime online That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

Tokyo Ghoul Episode 5

english anime AnimeHeaven Black Clover