August 15, 2022 20:23
Македонија

Петков за „Шпигел”: Ние се потпираме на преговори, а не на пропаганда

Копретседателот на коалицијата „Промената продолжува” Кирил Петков, што победи на парламентарните избори во Бугарија, во интервју за „Шпигел” во однос на прашањето меѓу Скопје и Софија, вели дека треба да се формираат работни групи и да се остават да преговараат шест месеци, за да не ги одредуваат работите само националистите.

– Зошто нема летови и возови меѓу Софија и Скопје? Ајде да зборуваме повеќе за економија отколку за различни толкувања на заедничката историја. Или за учебниците во Северна Македонија во кои се тврди дека Бугарите се фашисти, вели Петков.

Тој за „Шпигел” оценува дека доколку се даде „зелено светло” за пристапните преговори веднаш, без дискусија, само ќе ги зајакне националистите во двата табора.

– Ние се потпираме на преговори, а не на пропаганда”, рече Петков за „Шпигел”

tải sunwin sunwin sunwin tài xỉu

sunwin

sunwin club sunwin web tải sunwin

tải sunwin

sun win