January 26, 2022 06:58
Балкан

Петков: До крајот на следната недела се надевам дека ќе имаме влада во Бугарија

До крајот на следната недела Бугарија може да има редовна влада, предвидува Кирил Петков, ко-лидерот на  „Продолжуваме со промената“ која победи на парламентарните избори.

На почетокот на новата недела се очекува да биде потпишан коалицискиот договор меѓу преговарачите – „Продолжуваме со промената“, БСП, „Има таков народ“ и „Демократска Бугарија“, јави дописникот на МИА од Софија. Слична прогноза на влезот во Народното собрание даде и лидерката на Бугарската социјалистичка партија Корнелија Нинова. Според неа, Кирил Петков се уште не зборувал за идни министри.

Кирил Петков најави дека нивна кандидатура за претседавач со 47. Народно собрание на Бугарија ќе биде адвокатот Никола Минчев. Во салата на Народното собрание се претседателот и потпретседателот на Бугарија Румен Радев и Илијана Јотова, како и привремениот премиер на Бугарија Стефан Јанев и членовите на преодната влада на државата.

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch subbed anime GoGoAnime Naruto (Dub)

anime streaming Hunter x Hunter (2011)

anime stream Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

GoGoAnime That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 24

Tokyo Revengers (Dub)