January 21, 2020 12:20
Свет

Песков: Потребна е добра подготовка за средба Путин – Зеленски

Состанокот на рускиот и украинскиот претседател, Владимир Путин и Володимир Зеленски, не би значел многу доколку не е добро подготвен, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека Москва сега е фокусирана на следниот самит во нормандиски формат.

– Путин рече дека тој лично никогаш не одбива такви состаноци, но верува дека средба поради средба малку може да придонесе и затоа се потребни темелни подготовки, нагласи Песков.

Поранешниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев изјави дека планира да договори тет-а-тет средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Володимир Зеленски, кој веќе го прифатил состанокот

Нови вести

Ирански пратеник понуди три милиони долари за „оној кој ќе го убие Трамп”

zane

Италија: Салвини може да биде осуден на затворска казна и до 15 години

zane

Евакуација во Келн поради бомба од Втората светска војна

zane