January 30, 2023 01:39
Свет

Песков: Невозможни услови на Бајден за преговори со Русија

Американскиот претседател Џо Бајден всушност изјави дека преговорите со Руската Федерација се можни само откако Русија ќе ја напушти Украина, но тоа е невозможно, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Откако Бајден претходно изјави дека не планира контакти со Путин во блиска иднина, но дека дозволува таква можност доколку рускиот претседател „покаже интерес“ за прекин на конфликтот во Украина, тој оцени дека Бајден всушност рекол дека преговорите се можни само после тоа Путин ја напушта Украина, пренесува РИА Новости.

Песков посочи дека Кремљ не е подготвен за тоа и додаде дека „специјалната воена операција продолжува“, пренесе Танјуг.