February 3, 2023 21:20
Свет

Перу ја доби првата жена претседател

Перу за првпат има жена претседател, откако поранешниот претседател Педро Кастиљо беше соборен и уапсен само неколку часа откако се обиде да го распушти Конгресот.

Дина Болуарте, која претходно беше потпретседател на Перу, положи заклетва по драматичниот ден во Лима, откако сега веќе поранешниот претседател Кастиљо најави дека ќе го замени Конгресот со вонредна влада.

Пратениците, сепак, ја игнорираа најавата на Кастиљо и го отповикаа претседателот на итен состанок, а Болуарте, 60-годишна адвокатка, рече дека ќе владее до јули 2026 година, кога требаше да заврши мандатот на Кастиљо.

Во говорот по полагањето заклетва, новиот претседател повика на политичко примирје за да се надмине кризата што ја зафати земјата.

– Она што го барам е простор и време да ја спасам земјата – рече таа.

Драматичната серија настани во средата започна со обраќањето на претседателот на националното телевизиско обраќање во кое тој прогласи вонредна состојба и најави дека ќе го распушти Конгресот контролиран од опозицијата, што испрати шокови и во Перу – неколку министри поднесоа оставки во знак на протест – и во странство.