December 1, 2021 16:30
Свет

Пентагон: Севернокорејските ракетни тестирања се дестабилизирачки

Индо-пацифичката команда на американските вооружени сили денеска објави дека тестирањето утрово на севернокорејските подморнички ракети е „дестабилизирачко“, но тоа не претставува непосредна закана за САД и нивните сојузници.

„ СAД ги осудуваат овие дејствија и ја повикуваат Северна Кореја да се воздржи од какви било дополнителни дестабилизирачки дејствија“, се вели во соопштението.