January 27, 2022 06:06
Свет

Пентагон подготвува нови бази за да и се спротивстави на Кина

Пентагон ќе се фокусира на изградба на бази во Гуам и во Австралија со цел подобро да ја подготви американската армија да и се спротивстави на Кина, изјави висок претставник на американското Министерство за одбрана.

Таквите потези се поттикнати од ревизијата на американската глобална одбранбена стратегија, која претседателот Џо Бајден му ја наложи на државниот секретар за одбрана Лојд Остин да ја спроведе набргу откако тој ја презеде функцијата во февруари, објави Си Ен Ен.

Остин започна со ревизија на американската глобална одбранбена стратегија која беше строго доверлива, но висок претставник на одбраната изнесе некои детали околу наодите.

– Бајден „неодамна ги одобри” наодите и препораките на Остин произлезени од ревизијата, потврди д-р Мара Карлин, која е вршител на должноста потсекретар за политички прашања во Министерството за одбрана на САД.

Администрацијата на Бајден го постави спротивставувањето на Кина како свој главен надворешнополитички приоритет бидејќи тензиите во односите со Пекинг се интензивираат, особено околу Тајван.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

watch anime dub JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

AnimeDao Hunter x Hunter (2011) Episode 147

Black Clover (Dub) Episode 164

online anime TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

My Hero Academia Season 2 (Dub)