June 25, 2022 10:06
Свет

Пензиониран руски полковник ја критикуваше војната и позицијата на Русија на руска телевизија

Пензионираниот руски полковник направи преседан на руската државна телевизија и критички ја анализираше војната во Украина и ситуацијата во која се наоѓа Русија. Тој рече дека на Русија не и треба војна со Украина и дека ситуацијата со руските сили ќе се влоши.

Во емисијата имаше дебата во која најмногу беа поддржани сите потези на Кремљ во врска со таканаречената специјална воена операција во Украина. Меѓутоа, Михаил Ходаренок, воен аналитичар и пензиониран полковник, зборувал сосема поинаку, пренесува Би-би-си.

Тој предупреди дека „ситуацијата за Русија очигледно ќе се влоши“, бидејќи Украина доби воена помош од Запад и дека „украинската армија ќе може да вооружи милион луѓе“.

Тој се осврна и на украинските војници и нивниот морал во војната.

„Постои желба да ја одбранат својата татковина. Конечната победа на бојното поле е одредена од високиот морал на војниците кои пролеваат крв за идеите за кои се подготвени да се борат“, рече Ходаренок.

Тој додаде дека најголемиот проблем од воен и политички аспект е што Русија е „во целосна политичка изолација и дека целиот свет е против нас, дури и ако не сакаме да го признаеме тоа“.

„Ситуацијата не може да се смета за нормална кога против нас е коалиција од 42 земји и кога нашите ресурси, воено-политички и воено-технички, се ограничени“, рече Ходаренок.

Останатите гости во студиото молчеа, а необично молчеше дури и водителката Олга Скабејева, која инаку жестоко го брани Кремљ, јавува Би-Би-Си.

Уште во февруари, пред да започне инвазијата, пензионираниот полковник ги критикуваше „ентузијастичките јастреби и несовесните кукавици“ за тврдењето дека Русија лесно ќе ја добие војната против Украина.

„Вооружениот конфликт со Украина не е во националните интереси на Русија“, заклучи тој тогаш.