September 20, 2021 22:40
Македонија

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со „Орден за заслуги за државата”

Претседателот Стево Пендаровски денеска во претседателската резиденција со високо државно одликување „Орден за заслуги за државата” ќе ги одликува постхумно писателот Горан Стефановски, пејачот и актер Зафир Хаџиманов и професорот Ремзи Несими, како и претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов.

Горан Стефановски постхумно се одликува за исклучителен и неповторлив придонес во континуитетот и во осoвременувањето на книжевното културно наследство.

Зафир Хаџиманов постхумно се одликува за огромниот придонес во специфичниот полижанровски развој во сферата на уметничкото творештво.

Ремзи Несими постхумно се одликува за неговиот траен придонес во филолошките науки и албанологијата во Република Северна Македонија и во светот воопшто.

Живко Мукаетов се одликува за професионалните стандарди во фармацевтската индустрија и за неговата филантропска култура и општествена одговорност.

Watch Puka Puka Juju Episode Full

Website https://kissanime.mx: Watch X-Men (Dub) kissanime Episode 12 haikyuu kissanime

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://aniwatch.pro: Watch The World of Golden Eggs aniwatch Episode 26 anime websites

Thingiverse: https://www.thingiverse.com/gogoanimebe/designs

Cplusplus: https://www.cplusplus.com/user/animeflixnl/