October 22, 2021 08:55
Македонија

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Претседателот Стево Пендаровски за Дојче Веле демантира дека се нарушени неговите односи со Владата, откако во јавноста се појавија такви шпекулациии по неговата изјава дека тој не би чекал секунда и би дал оставка од морални причини по катастрофалниот пожар во модуларната болница во Тетово.
-Иако тоа треба јавноста да го проценува, мојот став е дека во изминативе 28 месеци со Владата не сме имале ниту едно разидување околу стратешките прашања – евроинтеграциите, надворешната политика, безбедноста или меѓуетничките односи. Иако во неколку наврати сме имале различни мислења за одредени законски проекти или за случаи на прекршување на правото од носители на високи функции, тоа се нормални работи кога имате кохабитација меѓу демократи. Да бидам уште попрецизен – за овие, скоро две и пол години, никогаш не сум добил ни јавна ни приватна забелешка од Владата за одредени мои изјави и постапки. Поинаку и не може да биде, затоа што со клучните луѓе во Владата, на чело со премиерот Заев се познаваме долги години, и имаме поминато ‘сито и решето’ и на улиците, и во институциите, во борбата за подобар живот“, изјави за Дојче Веле претседателот на државата.

AniWatch: Fate/Grand Order: Himuro no Tenchi - 7-nin no Saikyou Ijin-hen anime episode Full online free at https://aniwatch.pro aniwatch

Watch anime online for free at AnimeBee watch anime online

Website https://animeflix.nl: Watch Dragon Goes House-Hunting (Dub) animeflix Episode 12 animeflix howls moving castle

Maoling Xiangce (https://animeheaven.pro/m/dykY) Episode 5

Reverbnation: https://www.reverbnation.com/kissanimemx

Scoop: https://www.scoop.it/u/kissanimemx