October 18, 2019 08:47
Македонија

Пендаровски: Немам намера да се мешам во кривичните постапки на ЈО

Претседателот Стево Пендаровски по реакцијата на Јавното Обвинителство за неговата вчерашна прес-конференција се огласи на Фејсбук.

-Во обраќањето на вчерашната прес-конференција по ниту еден основ немам направено дискредитација на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, ниту пак постои намера за напаѓање на надлежните институции и мешање во кривичните постапки коишто се во тек.

Потенцирам дека во своето обраќање изразив целосна поддршка за надлежните институции, а особено на обвинителството и судот и истакнав дека ќе сторам се, за да ги заштитам од евентуални притисоци при спроведување на истрагата и целосно расветлување на случајот „Рекет“.

Уште еднаш укажувам дека е потребно ефективно, брзо и темелно завршување на истрагата за случајот „Рекет“ почитувајќи го начелото на презумпција на невиност, пишува Пендаровски.

Во обраќањето на вчерашната прес-конференција по ниту еден основ немам направено дискредитација на Јавното обвинителство…

Posted by Stevo Pendarovski on Вторник, 13 август 2019

 

 

Нови вести

Дискусијата за проширувањето оставена за следниот самит

Igor

Нови рочишта за „Ласкарци”, „Титаник 3″, „Траекторија” и повторената постапка за „Триста”

Igor

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Igor