October 22, 2021 11:18
Македонија

Пендаровски на виртуелeн Глобален самит: До крајот на годинава целосно вакцинирани ќе бидат барем 70% од македнонското население

Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на виртуелниот Глобален самит за борба против Ковид-19: Крај на пандемијата и поставување на подобри основи како подготовка за следната, организиран од претседателот на САД, Џо Бајден, на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува во Њујорк.

Во видео обраќањето претседателот Пендаровски истакна дека вакцинацијата против Ковид-19 ширум светот, без одлагање, е од клучно значење. За да се достигне висока стапка на вакцинација на глобално ниво, како што рече претседателот Пендаровски, сите ние треба да се бориме против системските неправди со фер, инклузивна и правична распределба на ефикасни вакцини. Претседателот Пендаровски изрази поддршка на заедничките глобални цели за справување со пандемијата од Ковид-19, презентирани од американскиот претседател Бајден, оценувајќи ги како клучни за запирање на оваа закана.

Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од видео обраќањето на претседателот Пендаровски, а од линкот во продолжение можете да го преземете видео обраќањето  .

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

https://animeflv.uk anime sites

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Watch Dragon Ball: Mystical Adventure Episode Full

Emoneyspace: https://www.emoneyspace.com/gogoanimebe

Myminifactory: https://www.myminifactory.com/users/gogoanimelol