September 24, 2021 13:10
Македонија

Пендаровски ќе додели Орден за заслуги на Бигорскиот манастир

Претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска напладне ќе му го додели високото државно одликување „Орден за заслуги за државата“ на Бигорскиот Манастир „Св. Јован Крстител“, по повод 1.000-годишнината од неговото основање.

Се очекува на свеченоста свое обраќање да имаат претседателот Пендаровски и игуменот на манастирот Епископот г. Партениј.

На настанот ќе настапи и бигорскиот монашки хор.

Според Бигорскиот поменик, манастирот бил основан од страна на монахот Јован во 1020 година, а во XVI век манастирот бил разрушен од страна на отоманската власт и од целиот комплекс останал само како мала црква. Од помениците исто така се дознава дека манастирот бил повторно обновен во 1743 година, од страна на јеромонахот Иларион кој бил и првиот игумен на Бигорскиот манастир во поново време.

Бигорскиот манастир го сочинуваат манастирската црква која е посветена на Јован Крстител, костурницата, сместена до самата црква, сејменската одбранбена кула, комплексот манастирски конаци, како и новоизградените гостински конаци.

Најубавиот украс во црквата и она по што е најпознат овој храм, е секако прекрасниот и единствен од ваков вид во православието – иконостас, врвно дело на мијачките копаничари, кои, по својата вештина на обработка на дрвото, останале ненадминати и до ден денес. Тоа се прочуените Петре Филиповски – Гарката од село Гари, со својата тајфа и Макариј Фрчковски од Галичник. Тие ова монументално дело го завршиле за зачудувачки кратко време, од 1830 до 1835 година.

Patema Inverted: Beginning of the Day (https://animepahe.cc/m/JV2X) Episode 4

Website https://animeflix.nl: Watch Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG (Dub) animeflix Episode 26 overlord animeflix

AnimeKisa: Idol Project anime episode 4 online free at https://animekisa.in watch anime online

Mobile Suit Zeta Gundam: A New Translation III - Love Is the Pulse of the Stars (https://animetv.cc/m/mE8y) Episode Full

Bit: http://bit.do/https-animefreak-ws

Draft blogger: https://draft.blogger.com/u/5/profile/16949369864151488756