November 30, 2021 22:31
Македонија

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот на Европската Комисија за напредокот на Македонија за 2021 година.

„Претседателот Пендаровски изрази задоволство што Европската Комисија повторно го констатираше напредокот на Република Северна Македонија во исполнувањето на потребните реформи и во извештајот ја реафирмираше подготвеноста на државата за почеток на пристапните преговори за членство во Европската Унија“, соопштија од Кабинетот на Пендаровски.

Тој изразил очекување за скорешно усвојување на преговарачката рамка од страна на Советот на ЕУ и закажување на првата Меѓувладина конференција помеѓу Европската Унија и Северна Македонија која ќе го означи почетокот на пристапните преговори, согласно препораките на Европската Комисија.

На средбата, соговорниците разговарале за клучните оценки во извештајот, којшто според претседателот Пендаровски претставува објективна слика за состојбите во државата.

GoGoAnime: Gijinka de Manabo! anime episode Full online free at https://gogoanime.be knights and magic gogoanime

AnimeFLV: Code Geass: Lelouch of the Rebellion (Dub) anime episode 25 online free at https://animeflv.uk anime sites

Dr. Slump and Arale-chan: The Great Round-the-World Race Episode Full

ANIMEFLIX: Dragon's Dogma anime episode 7 online free at https://animeflix.nl animeflix ios

Website https://aniwatch.pro: Watch Utawarerumono The False Faces aniwatch Episode 25 watch anime