August 5, 2021 04:14
Македонија

Пендаровски- Борел: ЕУ да ги валоризира севкупните напори на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Жозеп Борел.

На средбата беа разменети мислења за актуелните состојби поврзани со европските аспирации на Република Северна Македонија, како и за напредокот во клучните области.

Претседателот Пендаровски го реафирмираше очекувањето Европската Унија да ги валоризира севкупните напори на државата и да биде направен исчекор во однос на почетокот на пристапите преговори за членство, во интерес на стабилноста, безбедноста и просперитетот на целиот регион. Во светло на последниот развој на билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, двајцата соговорници разговараа и за односите меѓу двете земји, осврнувсјќи се на напорите на португалското претседателство со ЕУ и можностите за надминување на отворените прашања во пресрет на претстојниот Совет за општи работи на Унијата.

AnimeBee | Watch Anime Online | English Sub & Dub Anime Free. Dongguo Xiaojie (https://animebee.to/m/a684) Episode 15

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Sentou Mecha Xabungle Episode 50

Watch anime online for free at GoGoAnime the daily life of the immortal king gogoanime. .hack//Unison Episode Full

KissAnime Myspace: https://myspace.com/animemx0