November 29, 2022 06:32
Свет

Патријархот Кирил позитивен на Ковид-19

Патријархот Московски Кирил, поглавар на Руската православна црква, е позитивен на Ковид-19, соопшти денеска црковната служба.

Црквата објави дека 75-годишниот патријарх Кирил ги откажал сите негови планирани патувања и настани бидејќи има „тешки симптоми” кои бараат одмор и изолација.

Во соопштението се наведува дека неговата состојба е „задоволителна”.