June 25, 2022 22:42
Македонија

Партијата за движење на Турците го одбележа 19 Мај – Денот на сеќавање на Ататурк

Партијата за движење на Турците (ТХП) во преполната сала на Филхармонија на Северна Македонија во еуфорична атмосфера го прослави 19 Мај – Ден на сеќавање на Ататурк и празник на младоста и спортот. На настанот кој беше проследен и со музички дел присуствуваа претставници на политички партии, невладин сектор, дипломатски претставници, универзитетска професори, како и голем број на млади.
Пред присутните свои обраќања имаа претседателот на Партијата за движење на Турците (ТХП) Енес Ибрахим, кој ја истакна важноста на нераскинливите длабоки врски меѓу турската заедница и Република Северна Македонија, осврнувајќи се на потребата за негување на општествената кохезија и концептот на едно општество за сите, како и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која упати честитки по повод 19 Мај.

dang nhap go88 apk go88 go88 ơk

SunWin - Cổng Game Quốc Tế sunwin ơ đâu hướng dẫn tại sunwin