June 26, 2022 10:25
Свет

Парламентот на Финска одлучува за пријавата во НАТО

Парламентот на Финска денеска ќе гласа за пријавата на земјата за членство во НАТО.

Одборот за надворешни работи едногласно ја поддржа пријавата, оценувајќи дека Финска мора да биде членка на Северноатлантската алијанса.

Претходно, финскиот претседател Саули Нинисто изјави дека со членството во НАТО „ќе ја максимизира безбедноста на земјата”.

go88 là gì go88 play fun dang ky go88

hướng dẫn tải sunwin cho iphone sunwin android sunwin miễn phí tải game sunwin