January 19, 2021 06:13
Свет

Парламентарните избори во Германија ќе се одржат на 26 септември следната година

Германската Влада денеска донесе одлука парламентарните избори да се одржат на 26 септември следната година, изјави портпаролката на Владата Мартина Фиц.

Конечната одлука мора да ја донесе германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер.

За распишување на изборите за Бундестагот, законот предвидува само приближно време во кое треба да се одржи гласањето, а во тие рамки мора да се најде термин.

Министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер пред да и предложи на Владата датум за избори се усогласи со покраините поради датумот на распуштање.

Така, следната есен повеќе од 60 милиони Германци ќе го избираат 60-от состав на Бундестагот.

Re:ZERO -Starting Life in Another World- Episode 25 at AnimeHeaven animeheaven attack on titan

Gleipnir (Dub) Episode 6 at website https://funimationfree.com saiki k season 2 dub funimation