January 27, 2022 06:10
Свет

Папата Франциск повика на солидарност со жртвите од СИДА

Папата Франциск денеска, по повод Светскиот ден за борба против СИДА-та, повика на обновување на солидарноста со луѓето кои живеат со ХИВ за да им се гарантира грижа во најсиромашните делови на светот.

Папата на општа аудиенција рече дека Светскиот ден за борба против СИДА-та е важен повод да се потсетиме на луѓето заразени со вирусот.

– Во некои делови од светот нема основна здравствена заштита. Се надевам дека е возможна обновена посветеност на солидарноста со цел да се гарантира ефективна и еднаква здравствена заштита (за луѓето кои живеат со ХИВ), рече Папата.

УНАИДС, програмата на ОН за ХИВ и СИДА во Женева, во понеделникот предупреди дека пандемијата на коронавирус ја ослабува борбата против СИДА-та во многу области и дека услугите за луѓето кои користат лекови за ХИВ се нарушени во 65 отсто од 130 земји.

СЗО наведува дека на крајот на 2020 година, 37,7 милиони луѓе во светот биле заразени со ХИВ, од кои повеќе од две третини во Африка.

Во писмото минатиот месец, Папата му се заблагодари на американскиот новинар Мајкл О’Лафлин кој напишал книга за работата на католиците кои им помогнале на жртвите од СИДА на почетокот на кризата во 1980-те години.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

english dubbed anime How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

animeheaven es High School DxD

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 39

anime streaming Dragon Ball Z (Dub)

Gintama Episode 196