February 25, 2021 16:56
Свет

Папата Франциско: Сите земји да го потпишат договорот за забрана на нуклеарно оружје

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, ги повика сите држави да му се приклучат на договорот на Обединетите нации за забрана на нуклеарно оружје истакнувајќи дека таквата забрана е неопходна за зачувување на светскиот мир денес.

„Силно ги охрабрувам сите држави и сите луѓе решително да работат на унапредување на условите неопходни за свет без нуклеарно оружје придонесувајќи за унапредување на мирот и мултилатералната соработка, што на човештвото денес му се толку многу потребни“, рече папата Франциско осврнувајќи се на договорот за време на неговото редовно неделно обраќање, пренесува „Ројтерс“.

Меѓународниот договор за забрана на нуклеарно оружје стапува во сила в петок и досега го ратификуваа 86 држави, а беше инициран од Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје (ИЦА), која ја доби Нобеловата награда за мир во 2017 година.

САД, Велика Британија, Франција и другите нуклеарни сили не го потпишаа договорот и ги бојкотираа преговорите што доведоа до него, соопшти агенцијата.

My Hero Academia 3 (Dub) Episode 25 at AnimeFreak animefreak chatango

That Time I Got Reincarnated as a Slime OAD (Dub) (https://animeplanet.cc/m/l2mZ) Episode 5 at website https://animeplanet.cc overlord anime planet