January 20, 2022 18:52
Свет

Папата Франциско: Одбивањето имунизација е самоубиствено однесување

Папата Франциско денеска изјави дека вакцинацијата против коронавирусот е „морална обврска“ и ги осуди луѓето кои биле охрабрени од „неоснованите информации“ и одбиле една од најефикасните мерки за спасување животи.

Поглаварот на Римокатоличката црква (85) употребил силни зборови повикувајќи ги луѓето да се вакцинираат во говорот пред амбасадорите акредитирани во Светата столица, пренесува агенцијата АП.

Според американската агенција, папата избегнал да зборува за вакцинацијата како „морална обврска“, иако неговото советодавно тело за Ковид-19 го нарече „морална одговорност“.

Вакцинирањето го нарече чин на љубов, а однесувањето на луѓето кои одбиле да се имунизираат, го нарече „самоубиствено“.

Тој, исто така, истакна дека поединците имаат одговорност да се грижат за себе „и дека грижата за себе се преведува во почитување на здравјето на оние околу нас“. „Здравствената заштита е морална обврска“, рече тој.

Тој се пожали дека се повеќе идеолошки поделби ги обесхрабруваат луѓето да се вакцинираат.

– Луѓето честопати дозволуваат да бидат под влијание на идеологијата, често поткрепени со неосновани информации или слабо документирани факти – рече папата Фрањо.

– Вакцините не се магично средство за лекување, но секако претставуваат, меѓу другите третмани што треба да се развијат, најразумното решение за превенција од болести – додаде Папата.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 22

How NOT to Summon a Demon Lord Ω Episode 2

AnimeFreak Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

AnimeFreak Attack on Titan Final Season (Dub)

AnimeFreak Tokyo Revengers Episode 24 - Uncen