January 23, 2020 09:08
Балкан

Папата следната година ќе ја посети Црна Гора

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск ќе ја посети Црна Гора следната година, потврдено е на денешната средба во Ватикан на папата и премиерот на Црна Гора Душко Марковиќ, соопшти црногорската Влада.

„Посетата на папата на Црна Гора ќе има историско значење”, оцени црногорската Влада.

На средбата со Марковиќ, папата Франциск ги пофалил политиките што Црна Гора ги спроведува во врска со екуменизмот, културата, екологијата и хуманизацијата во сите сфери на социјалните односи, соопшти Владата во Подгорица.

Нови вести

Гренел: Не сум во Косово за политичка дебата, туку за економски развој на регионот

Igor

Хрватска сè повеќе потпаѓа под руско влијание

Valentina

Гренел до Тачи: Прогресот во односите со Србија подразбира укинување на таксата

Valentina