September 24, 2019 02:09
Свет

Папата го поддржа светскиот Пакт за миграции

Папата Францискo го поддржа Пактот за миграции на Обединетите нации и ја повика меѓународната заедница да работи ,,одговорно, солидарно и со сочувство” кон мигрантите.

Обраќајќи се пред илјадници верници на плоштадот Свети Петар во Ватикан, папата на својата неделна молитва рече дека светскиот Пакт за сигурна, уредна и редовна миграција е усвоен минатата недела во Маракеш во Мароко.

,,Се надевам дека благодарејќи на светскиот пакт, меѓународната заедница ќе може да делува со одговорностм солидарност и со сочувство кон оние кои од различни причини ја напуштиле својата земја”, рече папата, за кој одбраната на мигрантите е една од главните теми.

Повеќе од 150 земји минатиот понеделник го усовија Пактот за миграции.

Нови вести

(Видео-фото) Сенатор од Хаити застрелал фоторепортер во лице за време на протести

Igor

Британскиот Врховен суд утре ќе одлучува за суспензијата на Парламентот

Igor

Вокер: Крим самиот ќе посака да стане дел од Украина ако земјата влезе во ЕУ

Igor