January 17, 2019 11:54
Македонија

Пападимулис: Античка Македонија е грчко наследство, сега е ред Грција да каже ‘да’

Потпретседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, сметаат дека сега е редот на Грција да каже ‘да’.

Пападимулис ова го изјави откако синоќа во македонското Собрание беа изгласани уставните измени неопходни за имплементација на Преспанскиот договор со Грција за промена на името во Република Северна Македонија.

„Северна Македонија наместо Македонија, отстранување на иредентизмот од Уставот, појаснување дека Преспанскиот договор зборува за државјанство пред етничката припадност, античка Македонија осигурана како грчко наследство. Сега е време Грција, без било какво одлагање да каже ‘ДА’“, напиша Пападимулис на социјалната мрежа „Твитер“.

Related posts

Во Крива Паланка се одржа фестивалот на детска песна „Распеано симитче”

Filip

Мицкоски: Власта зема од народот за да си ги финансира тендерите склучени во четири очи

24news

Судењето за „Тотал“ одложено поради болест на судијката

24info