August 5, 2021 03:07
Македонија

Пановски: Вакцинацијата ќе спречи на есен да имаме ситуација која ќе го блокира здравството

Индискиот сој или делта варијантата е веќе доминатна во Велика Британија, бидејќи според податоците од анализите, 90 проценти од новозаразените на дневна основа се со овој  сој. Кон крајот на годината се појави во Индија, и веќе е детектиран во огромен број земји, а деновиве има случаи и во Македонија. Професорот Никола Пановски за Фактор вели дека нема да можеме да го спречиме да влезе, но, како што потенцира, мора да имаме сериозна и масовна вакцинација за да во текот на есенските месеци не се доведеме повтроно во ситуација која би го блокирала здравствениот систем.

-Тешко дека ќе го спречиме индискиот сој или по ново, делта варијантата да влезе во земјата, прашањето е дали ќе се вакцинираме во што поголем број додека да влезе вирусот и колку вакцините ќе штитат. Лично сметам дека од нив ќе имаме многу поголема придобивка, отколку без вакцини. Истовремено, за мене е многу важен фактот што голем број од населението го прележале вирусот и дека касј нас дури и овој сој нема да се шири многу брзо, да има силен налет, односно тој и ќе се шири, но нема да има случаи со тешки симптоми и тешка форма на болеста. Ги следиме искуствата во Велика Британија, таму и на 11.000 случаи позитивни дневно, па и на 500 случаи имаат само 10 смртни. Смртноста не се зголемуваше драматично, можеби имаа и двојно повеќе од тоа, но сепак не стануваше збор за алармантна и крајно загрижувачка состојба, нагласува професорот.

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE. Ozanari Dungeon: Kaze no Tou Episode 3

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD. Watch Brave of the Sun Fighbird Episode 48

4Anime Watch english anime Online in HD for FREE. Golden Boy (https://4anime.biz/m/YZaV) Episode 6

KissAnime Bbpress: https://bbpress.org/forums/profile/kissanimemx/