April 15, 2021 00:16
Спорт

Пандев и Несторовски откриваат скандал со луѓето од ФФМ кои сакале да го тргнат Мрме од навивачката химна пред ЕП

Македонските фудбалски репрезентативци кои настапуваат во Италија, капитенот Горан Пандев и напаѓачот Илија Несторовски во изјава за „360 степени“ потврдија дека тивката војна меѓу луѓето од раководството на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и селекторот Игор Ангеловски – Мрме кој е творецот  заедно со играчите на резултатите кои за мак-фудбалот  обезбедија премиерен настап на ЕП летово и неодмна ја ја совладаа Германија во мундијалски квалификациски натпреавр од групата Ј. Пандев и Несторски открија дека луѓето од ФФМ побарале во спот која се снимал со репрезентативците  за навивачката химна пред ЕП, да го нема селекторот Игор Ангеловски.

-Како може да се дрзнат да го трнат селекторот или некој од играчите од химната, тоа е жално. Мислам дека оваа порака стигна до ФФМ и мислам дека треба да размислат добро пред да направат такво нешто. Ја покажаа нивната нечовечност. Нема да биде коректно да го тргнат селекторот – порача Пандев, кој на адреса на челниците на ФФМ и претходно упатуваше критики кога разбрал дека и тие си поделиле награди за успехот кој го постигнаа репрезентативците на теренот, како и за тоа како ја раководат лигата за која кажа дека е најаматерска !

И Илија Несторовски, кој поради искажани вулгарни зборови во камера пшо постигнат гол од пенал  на мечот со Лихтенштајн, токму од селекторот Ангеловски  беше казнет со тоа што не беше земен во експедицијата за Дуизбург на дуелот со четирикратниот светски првак Германија ја потврдува намерата на луѓето од ФФМ.

-Ние играчите бевме повикани да снимаме спот за таа песна. Кога пристигнавме на стадион, не пречекаа Пеце Суперхикс и неговата група – се беше спремно за снимање. Во еден момент почнаа да му објаснуваат на селекторот дека од Федерацијата е побарано да биде тргнат делот во кој се спомнува Мрме. Навистина останавме вчудовидени, не очекувавме таква ситуација, бидејќи знаеме дека тие резултати се постигнати на чело со сегашниот селектор, вели Несторовски.

ANIMEFLIX animeflix my hero academia: Watch Boruto: Naruto Next Generations Episode 101

AniWatch animes online: Watch Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 5