Спорт

Пандев: Италија е мојот втор дом, ама Македонија секогаш ќе ми биде во срцето

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња, Горан Пандев, нема да биде дел од репрезентацијата во претстојниот полуфинален меч од бараж за пласман на СП 2022 против Италија, но и покрај тоа неговото размислување е исклучително ценето во италијанската јавност, поради нон-стоп добива прашања поврзани со овој дуел во Палермо за два месеци.

Фудбалерот на Џенова, кој на грандиозен начин, со настап на неодамнешното ЕП се збогува со жолто-црвениот дрес, смета дека „аѕурите“ влегуваат како фаворити во оваа пресметка, но дека нашиот состав никако не смее да биде отпишан.

„Италија е фаворит, со оглед што игра на домашен терен, а згора е и актуелен европски шампион. Но, Македонија верува во успех, ние, едноставно, нема што да загубиме. Луѓето веруваат во овие момци, кои ќе играат без притисок и ќе дадат сѐ од себе. Одлуката да се повлечам со настапот на ЕП беше најдобра солуција за сите. Јас во италијанската национална селекција? За мене, Италија е мојот втор дом, тука ми се и децата, но во срцето секогаш ќе ми биде Македонија“, изјави Пандев за „Раи Спорт“.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

sites to watch anime AnimeDao Naruto (Dub)

AnimeDao My Hero Academia Season 3

Attack on Titan Season 2

watch subbed anime AnimeDao My Hero Academia Season 5 (Dub)

AnimeDao Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone