October 26, 2021 13:46
Свет

Палестински затвореници почнаа штрајк со глад во израелски затвори

Најмалку 250 Палестинци во израелските затвори почнаа штрајк со глад во знак на протест поради преместувањето во изолирани ќелии, соопштија денеска палестинските власти.

Штрајкот со глад предводен од екстремистичкиот Исламски џихад изби во време на зголемени тензии во израелските затвори по неодамнешното бегство на шестмина затвореници од затворот во северен Израел, за кој се сметаше дека е добро чуван.

Сите шестмина беа уапсени во рок од неколку недели, но бегството е срам за израелските власти, а Палестинците го поздравија, потсетуваат светските медиуми.

Во моментов Израел во затвори држи повеќе од 4.600 Палестинци.

Меѓу затворениците има екстремисти осудени за смртоносни напади врз Израелци и политички активисти, демонстранти и тинејџери уапсени за фрлање камења врз израелски војници.

Затворениците се организираат по политички фракции, а отстапки обезбедуваат со штрајкови со глад и други заеднички акции.

AnimeKisa: Honobono Log anime episode 10 online free at https://animekisa.in animes online

Website https://animetv.cc: Watch Tako ni Natta Okaa-san animetv Episode Full anime tv kissanime

Website https://animefreak.ws: Watch Highway Jenny animefreak Episode Full watch anime online

AniWatch Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeFLV: Grenadier: Hohoemi no Senshi Specials anime episode 5 online free at https://animeflv.uk anime