Македонија

Охрид тагува по починатата медицинска сестра, мајка на младиот херој Марко

Охриѓани се во тaга по веста дека почина Виолета Пејчиновска, медицинска сестра во ЈЗУ Општа Болница Охрид, која е мајка на малиот херој Марко Пејчиноски, информира порталот „ШилоМагазин“.

Пред неполни четири години македонската јавност првпат слушна за детето кое и покрај здравствените проблеми, некроза на коска на долните екстремитети, го оствари својот сон да го преплива Охридското езеро, од Свети Наум до градското пристаниште.

Младиот херој беше пречекан од голем број сограѓани и стана пример за упорност и неизмерна желба за постигнување на саканата цел.

Тој со 12 години стана најмладиот маратонец што ја испливал 30-километарската делница од Свети Наум до Охрид. Едно од последните пливања го посвети токму на нејзе, неговата мајка. Во насловот на видеото на младиот Марко стои: Ова видео го поcветyвам на мојата мајка

За неговата мајка која почина вчера, нејзините колеги имаат само убави зборови.

„Прерано го напушти овој свет нашата драга и почитувана колешка. Секогаш ведра и насмеана, вистински професионалец во својата професија, жена со големо срце. Бог да ја прости и нека ѝ е вечно Царството Небесно“, напишаа вработените во болницата.

animeheaven app. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

animeheaven AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime

english anime 6 LOVERS

english anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

animeheaven es Attack on Titan Final Season

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?