October 22, 2021 12:37
Свет

Откриен нов вид на коронавирус, научниците загрижени

Нов вид на коронавирусот со зголемена отпорност на антитела е идентификуван во дом за стари лица во Кентаки, каде веќе се заразени 45 корисници и вработени, пренесуваат медиумите во светот.

„Новиот вид, кој потекнува од Јапонија, е познат како „Р.1“ и содржи опасни мутации кои го подобруваат неговиот пренос, размножување и имунолошка супресија“, изјавија научниците.

„„Р.1“ треба да се следи. Утврден е во Јапонија и САД“ – напиша експертот за заразни болести, Вилијам Хаселтин.

Новиот вид на вирусот САРС-КоВ-2 е откриен откако ФДУ одобри вакцини за лица постари од 65 години и за други загрозени групи.

Од Агенцијата додаваат дека загриженоста од заразниот делта- сој значи дека е неопходно да се забрза вакцинацијата.

KissAnime: Ice (Dub) anime episode 3 online free at https://kissanime.mx kiss anime

Website https://animebee.to: Watch Cardfight!! Vanguard (2018) (Dub) animebee Episode 52 watch animes

Animepahe: Honey x Honey Drops anime episode 2 online free at https://animepahe.cc anime websites

AnimeTV: New Game! (Dub) anime episode 12 online free at https://animetv.cc free anime tv shows

Experiment: https://experiment.com/users/kkissanime

Pbase: https://pbase.com/animefreakws/profile