November 22, 2019 04:38
Хроника

Откриени 16 мигранти, криумчарите избегале

Полицијата открила шеснаесет мигранти во село Табановце и Лојане, информираше МВР.

Според полицијата, вчера околу 7.35 часот на автопатот Табановце- Куманово автомобил  „мерцедес“ не застанал на даден знак и се упатил кон граничниот премин Табановце.

-По преземени мерки, во 8.20 часот во село Табановце, на место викано „Чивлук“, бил пронајден  „мерцедесот“, сопственост на М.А.(28) од село Батинци, а во негова близина била пронајдена и група од десет мигранти од кои шест од Пакистан и четворица од Сирија. Дополнително, во близина на село Лојане биле пронајдени пет мигранти од Ирак и еден од Иран. Миграните биле пренесени во транзитниот центар Табановце. Увид на местото извршила екипа од СВР Куманово. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, велат од МВР.

Нови вести

Старец паднал во бесознание во зачадена просторија

Igor

Војник се обидел да силува вработена во АРМ во касарната во Куманово

Igor

Сопруг на пациентка се закнувал на медицинска сестра во штипската Клиничка болница

Igor