March 7, 2021 18:51
Свет

Откриена слика од кенгур стара 17.300 години во Австралија

Австралиски истражувачи го открија најстарото уметничко дело во земјата, врежано во карпа – кенгур насликан пред 17.300 години. Двометарското дело е нацртано со црвена боја, објави Би-би-си.

Сликата во карпа е пронајдена во областа Кимберли во Западна Австралија, познат по своите слики во карпи од Абориџините. Наодот е објавен во списанието „Нејчр хјуман бихејвиор”.

Научниците сметаат дека ова е најстарото недопрено уметничко дело во Австралија.

На почетокот на оваа година, истражувачи ја пронајдоа и најстарата слика во пештера во светот – свиња во природна големина. Таа е стара 45.000 години, и се наоѓа на островот Сулавези, во Индонезија.

Watch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 25 (https://animeheaven.pro/m/A8yL/ep-25) at website https://animeheaven.pro anime stream

Watch Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 3 at ANIMEFLIX god of highschool animeflix