July 23, 2019 14:00
Македонија

Отворени 80 вработувања во новата фабриката во Визбегово

Панцири, шлемови, елеци…опрема за армијата и полицијата ќе произведува новата фабрика АТС ГРУП, во индустриската зона Визбегово. 

Станува збор за гринфилд инвестиција вредна 3 милиони евра. Компанијата има 80 вработени. На свеченото отворање присуствуваше премиерот Зоран Заев, како и голем број на владини претставници.

Власта ветува и поголема поддршка на инвестициите. Во таа насока со измени во законот за финансиска поддршка на инвестициите, го зголеми опсегот на фирми кои можат да аплицираат. Предвидените 75 милиони евра за поддршка на стопанството сега им стојат на располагање на над 4 илјади компании.

Парична помош ќе добијат само оние кои инвестирале. Фирмите ќе може да аплицираат од понеделник. Со овој закон досега над 300 компании добиле поддршка.

Нови вести

„Изгубениот“ телефон на Јанева пронајден кај девојката на нејзиниот син

Igor

(Видео) Катица остана сама

Igor

Средба на Заев со специјалниот пратеник на канадскиот премиер, Дион

Valentina