January 21, 2022 16:56
Скопје

Отворена сензорна соба во Општина Гази Баба

Градоначалникот на Општина Гази Баба Бобан Стефковски, денес 22.11.2021 година (понеделник) беше во посета на општинското основно училиште Дане Крапчев каде што присуствуваше на отворање на сензорна соба.
За отворањето, градоначалникот Стефковски информираше на својата официјална фејсбук страна на која напиша:
“Секое дете е важно, за таа цел денес имав посебна чест и задоволство да присуствувам на отворањето на сензорната соба во Основното училиште Дане Крапчев, која ја отвораме во рамки на одбележувањето на интернационалниот ден на детето. Оваа сензорна соба се реализира како дел од проектот “Биди ИН, Биди ИНклузивен, Биди ИНклудиран” кој е финансиран од Европската унија и проектот “И јас имам глас” кој е финансиран од Save the children International преку Шведската Агенција за меѓународен развој. Во оваа сензорна соба се вклучени елементи за сензорна стимулација на учениците, алатки за когнитивен развој, опрема за подобрување на крупна и фина моторика, меко катче и катче за осамување и слично. Од оваа сензорна соба, најголема придобивка ќе имаат учениците со попреченост, учениците од аутистичниот спектар, како и сите ученици кои во одреден момент имаат потешкотии во учењето, напиша Стефковски.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 6

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 9

AnimeHeaven My Hero Academia Season 5 (Dub) Episode 16

AnimeHeaven Kiss x Sis (TV)

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 6