September 18, 2021 14:53
Македонија

Осум починати и 196 новозаразени од Ковид 19

Во изминатото деноноќие потврдени се 196 нови случаи на КОВИД-19, осум починати и 11 оздравени лица. Од новозаразените 90 се во Скопје, по што следат Куманово-17, Штип-5, Прилеп-1, Тетово-45, Струга-8, Велес-1, Битола-4, Охрид-11, Гостивар-8, Крива Паланка-1, Пехчево-2, Свети Николе-1, Ресен-2. Во последните 24 часа направени се 1.213 тестирања, информира Министерството за здравство.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.895, бројката на оздравени пациенти е 1705, на починати е 179, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.011.

Од оздравените пациенти четири се од Прилеп, три од Скопје, двајца од Штип, а по еден од Куманово и Велес. Починати се осум пациенти, четири од Скопје, еден од Струга, еден од Охрид, еден од Гостивар и еден од Ресен.

-На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Скопје, пациентка на возраст од 76 години, хоспитализиран пред 10 дена, пациент на возраст од 67 години, хоспитализиран пред 8 дена и пациентка од Гостивар на возраст од 31 година, на болничко лекување од 26 мај. Во ГОБ „8 септември” починаа двајца пациенти од Скопје на возраст од 43 години-хоспитализиран на 11 јуни, пациентка на возраст од 59 години, хоспитализирана на 10 јуни и пациент од Струга на возраст од 56 години, хоспитализиран на 2 јуни. Во болницата во Битола почина пациент од Ресен на 68 години, хоспитализиран во текот на вчерашниот ден. Во болницата во Охрид почина пациент на возраст од 81 години, хоспитализиран на 10 јуни, соопшти Министерството за здравство.

Направените 1.213 теста се преку: ИЈЗ –482 , ЦЈЗ Скопје-34, Авицена –104, Биотек -138, Жан Митрев (Филип Втори) –180, Систина со PCR метода –138 и МАНУ -137.  Досега во земјата се направени вкупно 42.262 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

-На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се седум нови, а вкупно хоспитализирани 94 пациенти. На кислородна поддршка се 35 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. До утрово, во ГОБ „8 Септември” примени се 21 нови, а вкупно хоспитализирани 73 пациенти. На респираторна машина се девет, a со потешка клиничка слика се уште 11 пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 19 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат четири пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 21 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 54 пациент – позитивни и сомнителни на ковид-19, посочуваат од Министерството за здравство.

Два резултати евидентирани вчера, додаваат, се контролни, епидемиолошките анкети се во тек, а во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
•       Скопје 1.767, активни 1.124
•       Куманово 635, активни 216
•       Дебар 56, активни 5
•       Штип 237, активни 195
•       Прилеп 227, активни 22
•       Тетово 380, активни 209
•       Струга 123, активни 46
•       Велес 150, активни 28
•       Битола 34, активни 7
•       Охрид 66, активни 48
•       Кавадарци 6, активни 1
•       Гостивар 64, активни 40
•       Гевгелија 7, активни 3
•       Струмица 7, активни 4
•       Крива Паланка 9, активни 3
•       Радовиш 4, активни 0
•       Крушево 3, активни 0
•       Кочани 54, активни 23
•       Пробиштип 11, активни 9
•       Демир Хисар 1, активни 0
•       Македонски Брод 3, активни 1
•       Пехчево 5, активни 2
•       Берово 2, активни 1
•       Валандово 4, активни 3
•       Виница 3, активни 0
•       Делчево 1, активни 0
•       Кратово 3, активни 1
•       Свети Николе 8, активни 7
•       Кичево 3, активни 1
•       Ресен 5, активни 4
•       Неготино 17, активни 8 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

AnimeFLV: Dead Leaves (Dub) anime episode Full online free at https://animeflv.uk watch anime dub

Website https://4anime.biz: Watch Birth (Dub) 4anime Episode Full watch anime

KissAnime: Puss-in-Boots: Travels Around the World in 80 Days anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanime news

Mydramalist: https://mydramalist.com/profile/animeflixnl

Snupps: https://www.snupps.com/gogoanimebe