September 25, 2021 03:07
Македонија

Осумнаесетгодишна трудница од Гевгелија почина од ковид, имала тешки коморбидитети

Осумнаесетгодишна девојка од Гевгелија која почина од компликации поврзани со ковид-19 е најмладата жртва денеска меѓу 31 починат во изминатото деноноќие, а регистрирани се 256 нови случаи од 2.778 тестирања.

Таа била бремена во седми месец и имала коморбидитети, тешко срцево заболување и страдала од редок генетски синдром.

Директорот на Гевгелиската болница Димитар Крџев за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека целото нејзино семејство било позитивно на ковид-19 и дошле во болницата со силно развиени симптоми.

Тие се противеле на хоспитализација, но со оглед на тоа што сатурацијата на 18-годишничката била намалена, таа била задржана 24 часа во Гевгелиската болница. Немало подобрување и била донесена одлука да биде итно пренесена на скопските клиники каде што по три дена починала.
Никој од семејството не бил вакциниран.

Поврзани вести

Починаа 12 лица, 525 нови случаи на Ковид-19

Igor

Маричиќ: Будимпешта не планира да го екстрадира Груевски

Igor

Градоначалникот на Петровец и уште пет лица испрале над половина милион евра од општинатa

Igor

AnimeTV: Baka & Test - Summon the Beasts OVA (Dub) anime episode 2 online free at https://animetv.cc free anime

KissAnime: Baby Princess 3D Paradise 0 [Love] anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanime gogoanime

Watch Non Non Biyori Episode 12

Website https://twistmoe.net: Watch Ai no Kusabi (2012) twistmoe Episode 4 watch anime online

Blip: https://blip.fm/gogoanimebe

Webtoolhub: https://www.webtoolhub.com/profile.aspx?user=42267145