June 25, 2022 03:13
Хроника

Осуммина повредени во судир на три автомобили кај Колари

На 17.05.2022 во 18.20 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на  магистрален пат Кичево – Гостивар, кај с. Колари, се  случила сообраќајна несреќа.

Во сообраќајката учествувале автомобил „мини купер” со италијански регистерски ознаки, управуван од Х.Б.(26) од Колари, автомобил „ауди”  што го управувал Л.А.(76) од Зајас,  и авомобил „рено”  управуван од З.И.(52) од Скопје.

По незгодата, тројцата возачи и сопатникот во „аудито”, Ф.А.(74) од  Зајас, како и соптниците во „куперот” А.З.(23), Н.А.(54), И.З.(56) и Л.З.(31), сите од Колари биле пренесени во Медицински центар Кичево.

Кај Х.Б., А.З., Н.А. и И.З. биле констатирани лесни повреди, а кај Л.А. и З.И. биле констатирани тешки телесни повреди.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител, а увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициска станица Кичево.