February 3, 2023 11:58
Свет

Осуммина милитанти убиени во индискиот дел на Кашмир

Осуммина милитанти се убиени во одделни престрелки за време на офанзивата на безбедносните сили против бунтовниците во индискиот дел на Кашмир, соопштија денеска властите, пренесува ДПА.

Заеднички полициски и армиски тимови вчера почнаа операции во областа Шопијан и Пампоре, откако добија разузнавачки информации за присуство на милитанти.

Петмина милитанти се убиени во Шопијан, тројца во Пампоре во текот на 24-часовниот период до петок наутро, изјави портпаролот на одбраната, полковник Рајеш Калија, додавајќи дека операциите продолжуваат.