November 27, 2021 01:48
Македонија

Оставката на Заев утре пред Централниот одбор на СДСМ

СДСМ утревечер треба да одржи состанок на Централниот одбор, кој поради тридневната жалост беше одложен, а на кој се очекува оставка на претседателот на партијата и премиер Зоран Заев.

Доколку се случи тоа, почнува постапката за избор на нов претседател на партијата.  Според статутот на партијата, почнува рокот од 15 дена за распишување внатрепартиски избори за нов претседател на СДСМ. Изборите се непосредни, со тајно гласање за сите пријавени членови. Новиот претседател, како што најави самиот Заев, треба да биде и мандатар на новата влада. Во јавноста веќе кружат неофицијални имиња за иден премиер.

Исто така, дел од членството на СДСМ не ја поддржува оставката на Заев најавена по завршувањето на локалните избори, кога партијата изгуби повеќе градоначалнички места.

Во меѓувреме, се работеше и на зајакнување на парламентарото мнозинство, откако не успеа обидот за изгласување недоверба на Владата на Заев. Така, утревечер заседава и Алтернатива чие централно претседателство треба да одлучи дали ќе ја прифати понудата на Заев да биде дел од Владата во наредниот период.

Beyond the Boundary (Dub) (https://animetv.cc/m/zg1j) Episode 12

Lupin III: Princess of the Breeze - Kakusareta Kuuchuu Toshi Episode Full

AnimeKisa: Zoids New Century/Zero (Dub) anime episode 26 online free at https://animekisa.in animekisa

TwistMoe Watch english anime Online in HD for FREE

Sword Art Online Alternative: Gun Gale Online (Dub) (https://animeflv.uk/m/Xz3G) Episode 12