Македонија

Османи утре во Собрание, дали ќе ги обелодени одговорите на 5+1?

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе присуства на седница на Комисијата за надворешни работи, но останува дилемата дали ќе ги презентира одговорите што Македонија и ги испратила на Бугарија одговорите на пакетот „5+1“.

Од МНР потврдуваат дека Османи ќе се појави на утрешната седница но не прецизираат дали ќе го покаже документот кој го бара опозицијата.

Најавениот настап на Османи се поклопува со обраќањето на бугарскиот премиер Петков во Собранието. Тој утре на барање на опозициската ГЕРБ ќе ги информира пратениците за она што го договорил со Ковачевски на заедничката владина седница на почетокот на неделава. Вчера Петков на седница на Бугарската Влада потенцираше дека бугарската позиција во преговорите целосно го заштитува бугарскиот национален интерес.

Во вечерашното гостување на телевизија Канал 5, Османи рече дека тие не можат да ги објават одговорите како документ, бидејќи процесот се уште трае и тие одговори/документи се работни документи.

=Јас 10 пати ги кажав едно по едно точките од 5+1. Тоа што не можеме да поднесеме документи, е затоа тоа што станува збор за работни документи, нон пејпери.Во моментот кога ќе видиме дека некоја формулација е прифатлива за нас и за нив, прво ќе се информираат пратениците, јавноста, па потоа ќе се даде нашата одлука. Досега не е најдена таква формулација, вели Османи.

anime to watch. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 5 (Dub) Episode 17

ANIMEFLIX SK8 the Infinity (Dub) Episode 9

ANIMEFLIX Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

anime online DARLING in the FRANXX (Dub)

The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 24