January 21, 2022 10:42
Македонија

Османи: По идентификацијата на телата на загинатите државата ќе организира пренесување на останките

Се очекува обдукцијата на телата на загинатите во автобуската несреќа да заврши до крајот на денот, а идентификацијата до крајот на неделата по што државата ќе организира пренесување на останките во Скопје, изјави за дописникот на МИА во Софија министерот за надворешни работи Бујар Османи.  

Тој кажа дека во постапките за обдукција се вклучени и експертите од Институтот за судска медицина од Скопје, кои од вчера се наоѓаат во Софија.  

-Јас штотуку се слушнав со професорите кои се дојдени во Софија. Информиран сум дека се тие веќе дел од процесот, веќе се во сала таму каде што се прават обдукциите и се очекува дека можеби и во текот на денот таа фаза од процесот да заврши, но сепак, идентификацијата на телата преку ДНК може да одземе неколку денови, дури и до крајот на неделата, што значи дека дури тогаш ќе може државата организирано да ги пренесе телата во Скопје. Со ова сакам да упатам порака дo семејствата кои се тука во Софија дека тој процес ќе го организира државата во моментот откако ќе се заврши идентификацијата, а тоа може да одземе неколку дена и затоа бараме разбирање за да се вратат во Скопје, а ние тука ќе продолжиме со организација од сите аспекти за еден достоинствен транспорт на останките во Скопје, рече Османи.  

Тој кажа дека е израз на почит што Владата на Бугарија ја започна денешната седница со едноминутно молчење и потсети дека од моментот по несреќата во 3:30 часот премиерот Јанев прв испрати порака до премиерот Заев за трагедијата и информираше за тоа што се случи и од тој момент двете страни се во постојана координација и комуникација.

-Денеска роднините на пациентите кои се згрижени во болницата кажаа најпозитивни забелешки по однос на тоа како медицинскиот персонал ги третира. Меѓутоа, ние институциите сме координирани од сите аспекти, во делот на институциите од правда, здравствените институции, меѓутоа и ние во делот на надворешната политика. Така што сметам дека оваа координација ќе ја забрза целата постапка за што побрзо да се разрешат сите аспекти од оваа трагедија. Истрагата е во тек, координацијата е воспоставена и како ќе бидеме информираме така и јавноста ќе ја известуваме,  рече министерот Османи.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

JUJUTSU KAISEN (Dub)

anime website The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

stream anime online Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

4anime tv 4Anime Bleach (Dub)