January 16, 2021 22:20
Македонија

Османи на средби со Мицотакис, Сакеларопулу и Варвициотис: Реафирмиран процесот на градење доверба меѓу двете земји 

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, во рамките на официјалната посета на Грција се сретна со Претседателот на Хеленската Република, Катерина Сакеларопулу, премиерот, Кирјакос Мицотакис и алтернативниот министер за европски прашања, Милтијадис Варвициотис.

Разговорите беа насочени кон динамизирање на севкупните односи меѓу двете земји преку посветена имплементација на Договорот за стратешко партнерство (Преспа), со цел развивање и зајакнување на заедничкото стратешко партнерство.

„Само со заеднички напори можеме стратешко партнерство да го претвориме во долгорочно и стабилно пријателство, што како земји – соседи со сигурност ќе донесе подобар живот за граѓаните на двете земји. Во регионот, добивме нова реалност, докажавме дека сите предизвици можат ефикасно да се решат преку заеднички и координирани напори. Оттука, јас цврсто верувам дека соработката меѓу Северна Македонија и  Грција е дефинитивно нова интегративна моќ за целиот регион”, истакна Османи.

На средбите беше нагласен и досегашниот активен ангажман на Грција делот на европските интеграции на Северна Македонија, при што беше потенцирано дека земјата остануваа наш доследен поддржувач, еден од главните лобисти и промотори во овој процес, што е од интерес за двете држави, но и од клучно значење за целиот Регион.

„Не смее да биде загрозена европската перспектива на земјите од Западниот Балкан. Сите мора да вложиме во развојот на добрососедските односи, да ја засилиме регионалната соработка и да ја зачуваме европската иднина на регионот. Само преку рушење на стереотипите од минатото и создавање стабилни пријателства ќе обезбедиме просперитетна иднина за нашите граѓани”, заклучи Османи.

Османи имаше успешна официјалната посета на Грција, преку набиената и амбициозна Агенда, на која беа реафирмирани заложбите за интензивирање и продлабочување на блиската соработка и реафирмација на процесот на градење доверба меѓу двете земји како пример за добрососедски односи во регионот.

 

The Quintessential Quintuplets 2 (https://kissanimeonline.com/m/8qro) Episode 2 at KissAnime kissanime

TONIKAWA: Over the Moon For You Episode 12 at website https://gogoanime.be gogoanime haikyuu