June 16, 2021 15:46
Македонија

Османи на видео состанок со министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, заедно со својот хомолог од Албанија, министерката за Европа и надворешни работи, Олта Џачка, денеска, под покровителство на шефовите на дипломатиите на Грција и Романија, Никос Дендиас и Богдан Ауреску ќе одржат видео брифинг со своите колеги, министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ.

Целта на состанокот, како што соопштија од МНР, е да се рефлектира стратешката дискусија за Западен Балкан, одржана на 10 мај во Брисел и да се реафирмира ангажманот и заложбата на земјите членки кон европската перспектива на земјите од регионот, во пресрет на состаноците на Советот за општи работи во јуни.

– Во фокусот на дискусиите ќе бидат досиејата на Северна Македонија и Албанија и нивните оправдани очекувања, Советот во јуни да ги операционализира одлуките за почеток на пристапните преговори, преку усвојување на преговарачките рамки и одржување на првите меѓувладини конференции, наведуваат од МНР.

AnimeDao sites like animedao: Watch Assassination Classroom (Dub) Episode 11 (https://animedao.nl/m/Yl66/ep-11)

AnimeHeaven animeheaven dragon ball super: Watch SK8 the Infinity Episode 6