October 30, 2020 17:27
Македонија

Османи и Цакај со порака да не се користи говор на омраза

Министрите за надворешни работи на Северна Македонија и на Албанија, Бујар Османи и Гант Цакај по денешната средба во Скопје го коментираа случајот со говор на омраза на неодамнешниот фудбалски натпревар Вардар – Шкупи.

Министерот Османи вели дека Владата го осудила говорот на омраза, но отишла и чекор понапред повикувајќи го Обвинителството да преземе брзи мерки за гонење на сторителите.

– Знаеме дека Министерството за внатрешни работи ги идентификуваше тие лица и ги повика на разговор, рече Османи, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во МНР.

Шефот на албанската дипломатија со порака да не се користи говорот на омраза. Вели Албанија секогаш реагирала кога е во прашање националниот идентитет на Албанците. – Ги поддржуваме сите процеси на меѓуетнички односи во Северна Македонија и не само во Северна Македонија, рече Цакај.