October 23, 2021 01:10
Македонија

Османи и Мортон денеска во Скопје ќе го одржат првиот состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе и биде домаќин на министерката за Европа и Америките на Обединетото Кралство, Венди Мортон, која престојува во работна посета на нашата земја.Целта на посетата е одржувањето на првиот инаугуративен состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, на кој од страна на Северна Македонија ќе ко-претседава министерот, Бујар Османи, додека од страна на Обединетото Кралство ќе ко-претседава министерката, Венди Мортон.

Советот се смета за највисоко работно тело надлежно за имплементација на Спогодбата за партнерство, трговија и соработка меѓу двете земји, кој ќе ја има улогата на координатор на имплементацијата на одредбите од Спогодбата и развојот на севкупните односи меѓу двете земји. Исто така, во рамките на Советот, предвидено е министрите да потпишат и Деловник за работа, како рамка преку која ќе се одвива целосната соработка во рамките на ова тело.

 

Watch Nodame Cantabile OVA Episode Full

Animepahe Watch english anime Online in HD for FREE

TwistMoe: Anpanman: Shine! Kulun and the Stars of Life (Dub) anime episode Full online free at https://twistmoe.net anime to watch

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

https://4anime.biz dubbed anime