Македонија

Османи за ситуацијата во Украина разговараше со советник на Стејт департментот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес остварил телефонски разговор со Дерек Чолет, советник на Стејт департментот на САД.

Од МНР информираат дека соговорниците размениле мислења за актуелната безбедносна состојба во Европа и актуелните случувања во и околу Украина.

„Беше изразена заемна поддршка за суверенитетот, територијалниот интегритет и неповредливоста на границите на Украина, повлекувајќи ја важноста од заштита на човековите права. Воедно, соговорниците ја истакнаа значајноста од заеднички пристап кон актуелните безбедносни предизвици и упатија повик за деескалација на состојбите во интерес на европската сигурност“, се наведува во соопштението за разговорот.

Во тој контекст, биле поздравени напорите на меѓународните партнери и заложбите во рамки на НАТО и ОБСЕ за смирување на состојбите и зачувување на мирот.

anime sites. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 9

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

How NOT to Summon a Demon Lord Ω Episode 8

animefreaktv Ranking of Kings

AnimeFreak Seirei Gensouki: Spirit Chronicles