October 19, 2021 04:40
Македонија

Османи: Договорот од Преспа е модел на кој и во иднина ќе се градат односите меѓу соседите на Балканот

Османи: Договорот од Преспа е модел на кој и во иднина ќе се градат односите меѓу соседите на Балканот

Скопје, 17 јуни 2021 (МИА) – После три години од потпишувањето, Договорот од Преспа не само што го минува тестот на времето, туку и ги надминува границите на неговата примарна улога за Стратешко партнерство меѓу Северна Македонија и Грција, напиша попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук профил.
Во статусот, Османи оценува дека Преспа е регионален симбол за умешноста на дипломатијата во надминување на меѓусебните спорови и модел на кој и во иднина ќе се градат односите меѓу соседите на Балканот.
–  За две недели, на 1-2 јули во Охрид и Отешево, токму за Улогата на Преспа и останатите носечки договори, на првата меѓународна конференција – Преспа Форум за Дијалог, стои во статусот на Османи на Фејсбук. бак/дма/

Website https://kissanime.mx: Watch One Piece Movie 9: Episode of Chopper Plus - Fuyu ni Saku, Kiseki no Sakura kissanime Episode Full kissanime taken down

AnimeBee: Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2 Picture Dramas anime episode 8 online free at https://animebee.to anime websites

Website https://animeflv.uk: Watch The Quintessential Quintuplets 2 animeflv Episode 12 anime online

Website https://4anime.biz: Watch Nanaka 6/17 4anime Episode 12 4anime hunter x hunter

8tracks: https://8tracks.com/animeflixnl

Superspringsinternational: https://www.superspringsinternational.com/users/animefreak-ws/