Македонија

Османи во Стокхолм ќе учествува на министерскиот совет на ОБСЕ

По завршувањето на денешниот Совет на Северноатлантската Aлијанса, министерот за надворешни работи Бујар Османи директно отпатува за Стокхолм, Шведска, каде од утре ќе учествува на состанокот на министерскиот совет на ОБСЕ организиран од страна на шведското претседавање со организацијата.

За време на престојот во Стокхолм, како што информираат од МНР, Османи ќе има обраќање на пленарната сесија на советот, како и ќе учествува на настани/состаноци поврзани со главните теми на организацијата. На маргините на состанокот ќе оствари и бројни средби со свои хомолози од земјите учеснички на ОБСЕ, но и со претставници на Секретаријатот на организацијата.

-Северна Македонија веќе од идната година влегува во ОБСЕ Триото (OSCE Troika) заедно со Шведска, годинешниот и Полска, претседавачот во 2022 година. Следната година Северна Македонија веќе ќе претседава и со Групата на медитерански партнери за соработка на ОБСЕ, како добра можност да се остави белег во пошироки меѓународни рамки, преку залагањето и промоцијата на соработката како двигател на меѓународните односи, наведуваат од МНР.

anime sites. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch animes Your Lie in April

ANIMEFLIX JUJUTSU KAISEN (Dub)

ANIMEFLIX Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

Fairy Tail (Dub)

Naruto (Dub)

tải go88